Quantcast
Channel: Adaur.ee: kinnisvaraturg peopesal
Viewing all 13449 articles
Browse latest View live

Domus Kinnisvara: Uued korterid on ja jäävad populaarseks

$
0
0

Domus KinnisvaraKui vaadata viimaste aastate Tallinna korterituru müügistatistikat, siis uute korteritega tehtud tehingud moodustavad stabiilselt ca 30 % kogu korterituru tehingutest. Vaatamata sellele, et uute korterite keskmine hind tõusis oktoobris 2019 juba tasemele 2599 €/m2, ei paista nõudluse vähenemist mitte kuskilt. Aga miks peakski, võiks siinkohal intriigi tekitavalt küsida.

Kui nüüd koheselt bravuurikust maha keerata, siis tuleb nentida, et hinnatõus on olnud pehmelt öeldes märkimisväärne ja on ilmselt peamine faktor, mis nõudlust võiks alla tõmmata ning küllap hindade kasvule ühel hetkel sein ikkagi vastu tuleb. Makromajanduse või poliitika mõjudest kinnisvaraturule ja pankade poliitikast võime rääkida lõputult, aga suures plaanis on uue kinnisvara ihalusele vastu seista keeruline, sest inimestele lihtsalt meeldib sõna “uus” ning seda on võimalik põhjendada nii müügipsühholoogilisest aspektist kui ka teaduslikult.

Eesti ajuteadlane Jaan Aru on nutinarkomaania kontekstis kirjutanud, et meie ajule meeldib sisendi uudsus. Iga kord, kui sisend on uus, vallandub ajus kerge mõnureaktsioon, ütleb Tartu Ülikooli teadur. Ja tõepoolest, kui me vaatame vasakule või paremale, siis me näeme sealt mõnutundega täidetud naudingu ootust uute asjade kasutamise osas. Enamus inimestele meeldivad uued autod ja statistika kinnitab samuti uute autode suurt müügiedu. Inimesed jooksevad tormi uutele restoranidele, telefonidele ja raamatutele, väga paljud inimesed armastavad õppimist ning endale uute asjade selgeks tegemist. Ja kellele ei meeldiks uued jõulukingid? Uus tekitab kirge, sõna „uus“ nägemine paneb meid ostuotsust langetama.

Tõenäoliselt oleks uute korterite osakaal kogutehingutest umbes 80 %, kui vaid uue kinnisvara müügihind ei oleks oluliseks piiranguks ning ehitusmehi selle kõige valmis ehitamiseks oleks kuskilt võtta. Domus Kinnisvara konsultandid on täheldanud, et tänapäeval sisuliselt keegi ei osta enam kapitaalremonti vajaminevat korterit (rahvakeeli tuntud ka „pommiauk“ nime all) eesmärgil sinna ise elama minna. Selliseid kortereid ostavad üles vaid spekuleerijad ja väikeinvestorid, kes vuntsivad korteri üles ja müüvad selle nö uue pähe maha. Värske värv, uus parkett, uus vannituba teevad oma tööd perfektselt ja ostjad leiavad ennast taaskord võlutuna notari pika laua taga istumas.

Z-generatsioon ja suur osa Y-generatsiooni vaatab kohe kindlasti uute korterite suunal, sest neid ei ahvatle ammugi mitte torustike remondid või korteriühistu rohkem kui 100-pealise värvikireva seltskonnaga puid ja maid jagada remondifondi summade suuruse ja sihtotstarbe pärast. Uue aja noor ei taha ega ka oska remontida, vaid soovib elu nautida nii, et eluasemega oleks võimalikult vähe probleeme. Nad tahavad ideaalis endale naabriks oma põlvkonna inimesi, kes hindavad sarnaseid väärtusi ja põhimõtteid ning on suhteliselt sarnaste sissetulekute ja võimalustega. Ja see on koht, mida suudab pakkuda just uusarendus. Ega suurarendajad päris tühjalt kohalt ei hakanud ühel hetkel rääkima turundusjuttu, et nemad mitte ei ehita enam lihtsalt maju, vaid elukeskkondi. Ja uus elukeskkond on see, kus uue aja noor inimene elada tahab.


Statistikaamet: Vabu ametikohti on endiselt üle kümne tuhande

$
0
0

Eesti StatistikaStatistikaameti andmete alusel oli Eesti ettevõtetes, asutustes ja organisatsioonides 2019. aasta kolmandas kvartalis 11 892 vaba ametikohta. Vabade ametikohtade arv on püsinud üle 10 000 alates 2017. aasta 1. kvartalist.

Kolmandas kvartalis suurenes vabade ametikohtade arv võrreldes eelmise aasta sama ajaga 4% ja eelmise kvartaliga võrreldes 6%.

Ametikohtade koguarv (vabad ja hõivatud ametikohad kokku) oli kolmandas kvartalis 609 126, mis on eelmise kvartaliga võrreldes ligi 0,3% väiksem. Ametikohtade koguarvus on endiselt suurim töötleva tööstuse (18%), kaubanduse (15%) ja hariduse (10%) tegevusala osatähtsus. Need tegevusalad olid kolmandas kvartalis ka Eesti suurimad tööpakkujad: kaubanduses oli 2050, hariduses 1473 ja töötlevas tööstuses 1407 vaba ametikohta. Neile järgnes avaliku halduse ja riigikaitse tegevusala 1125 vaba ametikohaga.

Vabade ametikohtade määr ehk osatähtsus ametikohtade koguarvus oli kolmandas kvartalis 2%, mis oli 0,1 protsendipunkti suurem kui 2018. aasta kolmandas kvartalis. Suurim oli see info ja side (3,1%) ning avaliku halduse ja riigikaitse (2,9%) tegevusalal, väikseim mäetööstuses ja kinnisvaraalases tegevuses (mõlemas 0,2%).

Avaliku sektori vabad ametikohad moodustasid kolmandas kvartalis kõikidest ametikohtadest 31%. Vabade ametikohtade määr oli suurim kohalikele omavalitsustele kuuluvates asutustes ja ettevõtetes (2,7%). Riigiasutustes ja ettevõtetes oli vabade ametikohtade määr 2,2%, Eesti eraõiguslike isikute ettevõtetes 1,6% ja välismaa eraõiguslike isikute ettevõtetes 2,3%.

Enamik vabu ametikohti oli endiselt Harju maakonnas (75%), sh Tallinnas (63%). Järgnes Tartu (8%) ja Pärnu (3%) maakond. Vabade ametikohtade määr oli kõrgeim Harju (2,6%) ja Võru (1,8%) maakonnas ning madalaim Hiiu (0,2%) ja Lääne-Viru (0,5%) maakonnas.

Tööjõu liikumist iseloomustab tööle võetud ja töölt lahkunud töötajate arv kokku. See oli tänavu kolmandas kvartalis ligi 118 000, mis on eelmise aasta sama ajaga võrreldes suurenenud 18%. Võrreldes 2019. aasta teise kvartaliga on tööjõukäive suurenenud 2%. Nii tööle võetud kui ka töölt lahkunud inimeste arvu poolest olid kolmandas kvartalis esikolmikus endiselt hulgi- ja jaekaubandus, töötlev tööstus ning ehitus. Kõigist töölt lahkunud inimestest moodustasid tööandja algatusel lahkunud töötajad 9%.

Statistikaamet korraldab vabade ja hõivatud ametikohtade ning tööjõu liikumise uuringut alates 2005. aastast. Aastal 2019 on valimis 8300 ettevõtet, asutust ja organistatsiooni. Üldkogumis on ka alla 50 töötajaga MTÜ-d ja SA-d.

Hõivatud ametikohtade arvu ja tööjõu liikumise hindamiseks kasutab statistikaamet maksu- ja tolliameti töötamise registri andmeid.

Kvartali keskmine vabade ja hõivatud ametikohtade arv avaldatakse kuu lõpu seisuga. Vabade ametikohtade arv on kvartali keskmine vabade ametikohtade arv kuu lõpu seisuga; kõik kuu lõpul vabad olevad ametikohad, s.o vastloodud, vaba või töötaja lahkumise tõttu vabaks saavad tasustatavad ametikohad, millele tööandja otsib aktiivselt sobivat kandidaati väljastpoolt ettevõtet, asutust või organisatsiooni.

Statistikatöö avaliku huvi peamine esindaja on majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, kelle tellimusel statistikaamet selle statistikatöö tegemiseks andmeid kogub ja analüüsib.

Riigi Kinnisvara: Me peame erinevate riigiasutuste vahelt seinad maha võtma

$
0
0

Riigi Kinnisvara / RKASTänavu maikuust oma Tallinna peakontoris ja septembrist Türi kontoris tegevuspõhise kontori süsteemi kasutav sotsiaalkindlustusamet (SKA) on otsustanud sama loogikat rakendada ka Pärnusse rajatavas riigimajas. Mis on tegevuspõhise kontori plussid ja miinused ning kuidas suhtuvad uuendusse töötajad ise, räägib SKA personalijuht Karina Madis.

“Meie näiteks värbame kompetentsi, mitte asukohapõhiselt. See tähendab, et kui meil Pärnust läheb inimene töölt ära ja parim uus kandidaat on Kuressaares, siis me võtame tööle inimese Kuressaares. Me värbame aastas keskmiselt 100 inimest, mis tähendab, et täna võib olla Pärnus tööl näiteks 40 inimest aga aasta pärast 30 või 60. Sellist paindlikkust kohtade kasutamisel võimaldab tegevuspõhine kontor ja peaksime seda rakendama laiemalt, üle terve riigimaja, mitte asutuste lõikes. Me peame erinevate riigiasutuste vahelt seinad maha võtma. Me ju ajame kõik ühist asja. Vastasel korral tekkib olukord, kus mingid asutused teevad tööd tühjades tubades ja kõrvaltoas istuvad inimesed piltlikult öeldes üksteisel süles.”

Kui võrrelda tegevuspõhist ja tavalist kontorit, siis mis neil vahet on?  

See sõltub nüüd sellest, mis on tavaline kontor. Meie „tavalised“ kontorid on valdavalt veel hoonetes, kus on kabinetipõhine ruumiplaan. Kui on harjumus töötada suletud uksega, siis ega väga ei näe ega tunnegi neid inimesi, kes sinuga samas majas töötavad ja sinuga ühist asja ajavad. Oma kabinetil on kindlasti hüved, millega on kerge harjuda. Saad kasvõi aknal tomatitaimi kasvatada. Oleme kohanud ka nö kabinetikohvikuid, kus on kõik vajalik, alates presskannudest kuni täismõõdus Jura automaatkohvimasinateni. Samuti annab isiklik kabinet võimaluse oma töökeskkonda dekoreerida just nii nagu inimesele meeldib. Kõik see jääb muidugi ära, kui töötsoonid on ühised ja kohti tuleb omavahel jagada. Aga oleme leidnud neile toredad alternatiivid – oma küpsetatud kooki saab pakkuda ka ilusas ühises köögis, kus on korralik ühiskasutatav kohvimasin. Isiklike asjade hoidmiseks on igal töötajal lukustatav kapike.

Kuivõrd töötajate hoiak tegevuspõhisesse kontorisse aja jooksul muutub? Kui palju oli esialgu skepsist ja kuivõrd on sellega tänaseks harjutud või on see lausa meeldima hakanud?

Visuaalsel vaatlusel on meie uutes kontorites rõõmsad ja rahulolevad inimesed :) Käisime enne Tallinna maja kolimist kogemusi saamas Telias, kes oli värskelt oma uude tegevuspõhisesse majja kolinud. Nemad ütlesid meile, et „hirmul on suured silmad“. Ümberkorralduste eelseid hirme oli palju ka meie inimestel. Selleks, et hirme vähem oleks, oleme andnud maksimaalselt palju infot, oleme kuulanud ära kõik mured ja korraldanud arutelusid. Kõige paremini aitab hirme vähendada aga ikkagi see, kui inimesed uues keskkonnas ise kohal on ja oma nahal tunnevad, et tegelikult on kõik hästi ning kontorielu muutus ilusamaks ja paremaks.

Kui te saaksite kirjeldada ühe inimese tavalist tööpäeva SKA tegevuspõhises kontoris, siis kuidas selline kontor töömoraalile ja motivatsioonile kaasa aitavad?

Saan jagada meie Tallinna tegevuspõhise tsooni tööpäeva, kus ma ka ise töötan. Meie tööpäevad saavad alguse üsna vara, esimesed inimesed on meil kontoris juba 7 paiku ja hommikut alustatakse köögi suures ümmarguse laua ääres kohvitassi taga. Seal on piisavalt ruumi ja mugav ennast oma sülearvutiga sisse seada, meilid ja kalender üle vaadata ja häälestuda algavaks päevaks. Kuna kõik saabujad käivad enamasti ikkagi köögist läbi ja kui just kohvilaua taha ennast istuma ei sea, siis masina ooteajal on ta ikkagi köögis, kus on siin hea võimalus teha kiired silmast-silma kohtumised, mis eraldi koosolekuruumi ja aega ei vaja. Köögi seltskond vaheldub pidevalt ja keegi toimetab seal alati.

Köögist edasi liigutakse enamasti kusagile koosolekuruumi või kui on planeeritud töö dokumentidega, siis vaba töölaua taha. Meie tegevuspõhine tsoon on üsna lustlik, inimesed elavad valjuhäälselt välja oma emotsioone reaktsioonina mõnele e-mailile või telefonikõnele. Koosolekutelt ja majavälistelt kohtumistelt tulijad jagavad oma uudiseid ja muljeid. See hoiab hästi infoväljas ja ilma liigselt selle nimel pingutamata saab teada, mis toimub ja mis teoksil.

Pidevalt on liikumist väiksematesse kõneboksidesse. Üsna tavapärane on, et kolleeg astub juurde ja kui jutt on selline, mis laiemat üldsust ei puuduta, siis see minnakse ja räägitakse edasi kõneboksis. On ka selliseid päevi, kus kõneboksist tavatöölaua taha ei jõuagi, sest pidevalt on vaja suhelda üle Skype’i kolleegidega meie teistest esindustest.

Kas tegevuspõhine kontor on ka võit riigiasutuse rahakotile või vastupidi?

Eelkõige on tegevuspõhine kontor hea lahendus, et tulla toime pidevalt muutuvas keskkonnas, mis nõuab kiiret planeerimist. Kes on kodus remonti teinud või maja ehitanud teab, kui kaua võtavad aega kinnisvaratoimingud. See eeldab pikaajalist planeerimist. Kui panna siia kõrvale tempo, millega muutub töö olemus, töö tegijate vajadus ja sellest tulenevalt isikkoosseis, osutuvad pikaajalised plaanid sageli lihtsalt planeerimise rõõmuks, sest realiseerimise ajaks on elu teinud arvestatavad korrektuurid ja algsest plaanist ei pruugi midagi paika jääda. Meie näiteks värbame kompetentsi, mitte asukohapõhiselt. See tähendab, et kui meil Pärnust läheb inimene töölt ära ja parim uus kandidaat on Kuressaares, siis me võtame tööle inimese Kuressaares. Me värbame aastas keskmiselt 100 inimest, mis tähendab, et täna võib olla Pärnus tööl näiteks 40 inimest aga aasta pärast 30 või 60. Sellist paindlikkust kohtade kasutamisel võimaldab tegevuspõhine kontor ja peaksime seda rakendama laiemalt, üle terve riigimaja, mitte asutuste lõikes. Me peame erinevate riigiasutuste vahelt seinad maha võtma. Me ju ajame kõik ühist asja. Vastasel korral tekkib olukord, kus mingid asutused teevad tööd tühjades tubades ja kõrvaltoas istuvad inimesed piltlikult öeldes üksteisel süles.

Mis on tegevuspõhise kontori miinused?

Olen kuulnud juhte rääkimas, et kui on konkreetne tööülesanne vaja ära teha, siis on targem olla kodukontoris, sest kontoris, kus oled kõigi silma all ja kättesaadav, on palju segajaid. Inimesed tulevad juurde ja räägivad olukordadest, mis vajavad lahendust. Need on ka kahtlemata olulised, aga juhi jaoks tähendab see, et planeeritud töö tuleb teha ära peale kontoriaega kodus. Kui olen nende inimeste käest küsinud, kas nad kasutavad ka vaikset tsooni olen saanud ausa ülestunnistuse, et tegelikult nad sinna teed leidnud ei ole.

Pigem tooksin välja miinuse korraldusliku poole pealt. Oma lauast ja toolist loobumine on inimeste jaoks mingil põhjusel üllatavalt raske. Olen kohanud vastupanu tooli seljatoele asetatud salli või lauanurgale poetatud kalendri ja kommikarbi näol. Vanus, asutuses töötamise aeg, sugu ega ametikoht ei oma siin mingit tähtsust. Olen mõelnud, kas põhjus võib olla selles, et oma laud ja tool tekitavad inimestes töö kindluse tunnet või milleski muus. Personaliinimesena saan aru, et sellist seost ju reaalsuses ei eksisteeri, kuid midagi ometi paneb inimesi soovima päris oma kohta.

Mida te ütlete nendele töötajatele, kes igatsevad taga vanakooli kabinetti või oma kindlat töölauda ning pole siiski harjunud uue süsteemiga või kes on juba eos skeptikud?

Enamus inimesi on tegelikult väga kohanemisvõimelised. Tänapäeva kiirete muutuste maailmas on see üks võtmetegureid, mis tagab konkurentsis püsimise – võime muutustega kohaneda, õppida, areneda ja ajaga kaasas käia. Alati on ka neid, kelle jaoks jookseb kusagilt punane joon ja ühel hetkel on muudatusi lihtsalt liiga palju. Seda tuleb mõista ja siis on parim sõbralikult lahku minna, pole ju mõtet üksteist vastastikku kiusata. Tegevuspõhine kontorilahendus on mõistlik, see aitab ressursse palju paremini planeerida ja optimaalsemalt kasutada.

Tahame me seda või ei, see on ruumiplaneerimise tulevik. Nagu ütles programmeerimiskursusel koolitaja Henn Sarv: „sa võid muudatusel rõõmsalt käest kinni haarata ja temaga koos sammuda või lasta ennast käe kõrval järgi lohistada“. Mina eelistan esimest.

Meie näiteks saime kabinettidest välja kolides teada, kes meiega koos töötavad, mis nägu nad on ja kuidas tööd teevad. Uute inimeste sisse elamine on muutunud lihtsamaks, aktiivala tsoonid annavad omavaheliseks suhtluseks palju rohkem võimalusi.

Koos uue planeeringuga on meie kontorisse tulnud palju rohkem nalja. Näiteks lasime peadirektori sünnipäevaks teha temast elusuuruses papist kuju, mis nüüd mööda kontorit ringi liigub ja kolleege „ehmatab“. Samuti saame nüüd kõik osa meie toredatest neljajalgsetes sõpradest, kes varem kusagil kabinetivaikuses kellegi laua all pikutasid. Ruumiplaneering võimaldas meil teha ka koerasõbraliku ja koeravaba korruse. Meil ei olnud varem kontoris spontaanseid jäätisepärastlõunaid, kus süüakse vanarahva kombe kohaselt – kauss keset lauda ja igaüks õngitseb oma lusikaga. Meil on nüüd koogireeded ja filmineljapäevad. Igasugust omavahelist läbikäimist on uus planeering väga palju soodustanud ja kõik see kandub üle ka töösuhetesse.

Faktikast: SKA tegevuspõhise kontori 4 tsooni

  1. Klienditeeninduse ala (alati I korrusel, tänavalt sissepääsuga, ratastooli juurdepääsuga), kus teenindame kliente nii avatud letis, kui privaatsetes boksides sõltuvalt teemast, boksis teevad vastuvõtte lisaks klienditeenindajatele ka meie „tagatoa“ töötajad – nt juhtumikorraldajad, ohvriabi, lastekaitse.
  2. Menetlusala, kus tehakse erinevate toetuste ja hüvitistega seotud otsuseid. Töötajatel on lauaarvutid ja kahe kuvariga töökohad, et teha mugavalt tööd korraga mitmes erinevas infosüsteemis. Ka klientidele helistatakse arvutis oleva tarkvaratelefoni kaudu kõrvaklappide ja mikrofoni abil. Ikka selleks, et hoida käed vabad, et saaks samal ajal infosüsteemides tegutseda. Kõrvaklapid aitavad hoida mürataset madalana ning mikrofoni on abiks ka kuulmisvaegusega kliendiga asjade ajamiseks. Menetlusala on aktiivne tsoon, kus peab kindlasti olema müra summatav akustiline lahendus ning privaatsed helikindlad kõneboksid, kuhu saab minna, kui on vaja teha näiteks mõni isiklik telefonikõne või mõne delikaatsema tööasja korda ajamiseks.
  3. Tegevuspõhiseks alaks nimetame seda osa meie kontoritest, kus töötavad mobiilsete töökohtadega inimesed (erinevate tasandite juhid, projektijuhid, arendusinimesed, siseteenused jt). Ehk kõik, kelle tööpäevast suur osa on suhtlus ja koostöö teistega ning kes arvestatava osa oma tööpäevast veedavad kas koosolekuruumides või Skype’i kõnesid tehes. Kindlasti on ka siin olulised väikesed helikindlad kõneboksid, kus kiirelt ja mugavalt eralduda, kui on vaja teha näiteks mõni Skype’i vestlus või telefonikõne. Need boksid võiksid mahutada 2-3 inimest, siis on seal hea ka silmast silma omavahel asju arutada. Samuti püüame just nendesse tsoonidesse paigutada erineva suurusega koosolekuruumid. Väiksemates kohtades, kus meie enda koosolekuruumi vajadus ei ole suur, jäävad koosolekud teiste asutustega ühiskasutatavasse üldalasse.
  4. Vaikse töö tsoon, mis luuakse SKA uutes esindustes, kus ei ole lubatud ei telefoni- ega Skype’i kõned, ega ka eluterve kontorinali ja naer, mis sageli meie tegevuspõhise ala täidavad, sest meil on ka töid ja väljakujunenud tööstiile, mis eeldavad rahu ja vaikust. Siin peab inimestel olema võimalus segamatult süveneda ja vajadusel olla ka kättesaamatu.

Hinnatõus oli novembris üsna tagasihoidlik

$
0
0
  • SwedbankKeskmine tarbimiskorv kallines novembris aastaga 1,8 protsenti.
  • Lisaks alkoholile ja diislile odavnesid elekter ja side.
  • Hinnatõusust poole andsid vaba aja ja meelelahutusega seotud teenused.
  • Järgmisel aastal peaksid hinnad kasvama samas tempos kui tänavu, 2,3 protsenti.

Hinnatõusust poole andsid vaba aja ja meelelahutusega seotud teenused. Tarbijate sissetulekute kasv ja optimistlik vaade tulevikku suurendavad nõudlust meelelahutuse järele. Reisimine on samuti kasvanud. Kolmandas kvartalis kerkisid oluliselt Egiptuse, Araabia Ühendemiraatide ja Türgi külastused (Eesti Panga andmed).

Toit kallines aastaga 3 protsenti. Alkohoolsed joogid odavnesid 8 protsendi võrra. Lisaks alkoholile ja diislile odavnesid elekter ja side.

Järgmisel aastal peaksid hinnad kasvama samas tempos kui tänavu, 2,3 protsenti. Inflatsiooni kergitab toidu, üüri ja vaba ajaga seotud teenuste kallinemine. Keskmine palk kasvab hindadest oluliselt kiiremini. Keskmine netopalk tõuseb tänavu Swedbanki prognoosi järgi 6 protsenti ja järgmisel aastal 5 protsenti. Palgakasv annab veidi järele, kuna majanduskasv aeglustub ja tööjõupuudus leeveneb, seda eriti eksportivates harudes.

Hinnatõus oli novembris üsna tagasihoidlik

Nõuanded koduostjale: kas eluasemelaenu saab tagastada ennetähtaegselt?

$
0
0

Nõuanded koduostjale. Praktilised nõuanded, kuidas leida unistuste koduKäsiraamatu “Nõuanded koduostjale. Praktilised nõuanded, kuidas leida unistuste kodu” autor Tõnu Toompark annab nõu koduostmise teemadel.

Laenuvõtjal võib aga elus hästi minna: ta võib võita loteriiga, või sureb äkki hoopis rikas sugulane, kes jätab laenuvõtjale suure päranduse. See on koht, kus laenuvõtjal on võimalus mõelda kodulaenu ennetähtaegsele tagastamisele. Praktikas on sagedasem eluasemelaenu ennetähtaegse tagastamise põhjus elukoha vahetamine.

Uue kodu ostmisel ja vana müümisel lõpetatakse vana laenuleping ja vajadusel sõlmitakse uue kodu ostmiseks uus laenuleping.

Esimene mõttekoht on, kas ootamatu rahalaeva abil ikka kustutada olemasolev madalaprotsendiline, pikaajaline intressisoodustusega eluasemelaen? Või on laenuvõtjal mõistlik ootamatult sülle sadanud rahasumma investeerida kõrgema tootlusega, kui on eluasemelaenu intressimäär?

Kui laenuvõtjas on ettevõtjat ja ettevõtlikkust ning tal on investeerimisvõimalus olemas, ei ole mõtet kodulaenu ennetähtaegselt tagastada. Selle asemel tasub hoida soodsa intressimääraga pikaajalist laenu ja tegeleda süllesadanud kapitali investeerimisega.

Kui aga rahaga midagi arukat lisaks tarbimisele peale hakata ei ole, on mõistlik eluasemelaen tagasi maksta, et loobuda laenuga kaasaskäivast igakuisest intressikulust.

Enamasti on eluasemelaenulepingutes kokkulepe, et laenuleping on võimalik lõpetada kolmekuulise etteteatamisega. Seda aga seda fikseerimata intressimääraga laenulepingute puhul. Selline laenulepingu lõpetamine ei too laenuvõtja jaoks kaasa lisakulusid.

Kui laenuvõtja on sõlminud laenulepingu fikseeritud intressimääraga, on laenuandjal õigus nõuda laenuvõtjalt mõistlikku hüvitist kahju eest, mis on tingitud laenu ennetähtaegsest tagasimaksmisest. Seda seetõttu, et fikseeritud intressimääraga laenulepingu puhul on laenuandjal õiguspärane ootus teatud suuruses intressitulu teenimiseks. Intressi suurus on lepingu sõlmimise ajal välja arvutatav.


Kinnisvaraanalüütik Tõnu ToomparkLoe pikemalt nii eeltoodud kui muudest nõuannetest käsiraamatust „NÕUANDED KODUOSTJALE”, mille autor on kinnisvarakonsultant Tõnu Toompark. Käsiraamatu saad osta Kinnisvarakooli raamatupoest.


Nõuanded koduostjale. Praktilised nõuanded, kuidas leida unistuste kodu

Swedbank: Kuidas oma koduga lisaraha teenida?

$
0
0

SwedbankTuntud rahatarkuse grupi #Kogumispäevik liige Liisi Kirch on viimasel kolmel aastal oma kodu raha teenima pannud. Igal aastal on ta sellega üle 1000 euro lisaraha teeninud. Mis on tema põhilised soovitused neile, kes kaaluvad oma kodu välja üürimist?

Esmakordselt rentis Kirch oma kodu välja 2016. aasta suvel. Koduks oli sel hetkel Mustamäe ja Kristiine piiril olev kolmetoaline korter, kus oli tasuta parkimine ja kust üsna kiirelt ka kesklinna jõudis. „Mõtlesime abikaasaga äriplaani läbi – meie sihtgrupp tundus olevat lastega pered, sest korteris ruumi jagus (majutusvõimalus kuni viiele), samas oli see kärarikkast vanalinnast pisut eemal,“ lisas Kirch, kelle sõnul üüritakse kodu välja vaid siis, kui ise perega linnast ära ollakse. „Tihtipeale langeb meie äraminek  kokku mõne pühaga (kõige parem näide on venelaste jõulud, mis meie jaoks püha pole, küll aga on igal aastal nõudlust jaanuari esimese või teise nädalavahetuse järele) ning hinnatase on pisut kõrgem – siis teame, et meie enda puhkus saab kenasti kinni makstud ja raha jääb ülegi.“

125 eurot öö eest

Kõige enam on neile ühe korteriöö eest makstud 125 eurot ja see juhtus siis, kui Tallinnas toimus jalgpallivõistlus kahe Hispaania klubi vahel ja majutusasutuste hinnad olid tänu sellele kõrgemad.

Kirchi sõnul saab pere tänu korteri väljaüürimisele aastas üle 1000 euro tulu. Viimast saab väga hõlpsasti ka deklareerida, sest Airbnbst saab andmed otse Maksuametisse saata. Lisakuludena loetles naine uusi rätikuid ja voodipesu ja tualettpaberi ja kohvikulud.  „Süüa me külalistele ei paku (v.a. suhkur, sool, tee, kohv, vesi, kodumaiste kommide kauss), pigem jätavad nemad meile poolikuid kaerahelbe- ja pastapakke, võid, köögivilju, piima, mida on tore koju jõudes avastada. Eriti just siis, kui arvasid, et kodus pole näljastele lastele midagi hamba alla viskamiseks,“ muigas Kirch, kelle sõnul teenitakse suurem osa tulust just suvel, mil pere ise on liikuvam ja Tallinnas on rohkem turiste kui muudel aastaaegadel.

Põhjuseid, miks kodu välja üüritakse, on lisaraha kõrval veel teisigi.

Soovitab proovida

„Omamoodi sunnib see oma kodu korras hoidma – võõraid inimesi majutades tahad head muljet jätta, niisiis kasutan seda ära põhjaliku koristuse tegemiseks. Et isiklikke asju on palju, siis võtab põhjalik suurpuhastus aega umbes kaheksa tundi. Samas näitab meie kogemus, et ka koju jõudes on kord majas. Et koristamisaega lühendada ning ka oma ellu rohkem vaba aega, energiat, ruumi ja raha võimaldada, saab püüeda minimalistliku kodu poole – ehk mida vähem asju me omame, seda kergemaks ja kiiremaks saab kodu koristamise, seda vähem kulub ka igapäevaselt aega tolmu pühkimisele ja asjade hooldamisele, mida me harva vajame, ning seda enam leiame motivatsiooni kodu rohkem teenima panna,“ selgitas Kirch, kelle sõnul on nendel oma kodu väljarentimisega vaid positiivsed kogemused.

Perel on olnud vaid üks juhtum, kus pärast külaskäiku ei töötanud Kirchide vinüülplaadimängija. Selgus, et üürnike perepoeg oli mänguhoos selle maha lükanud. „Võtsime nendega uuesti ühendust ning kogu parandus maksti kinni. Ka ütlesid nad, et on nõus kogu plaadimängija maksumuse hüvitama, kui selgub et parandus pole võimalik.“ Kirch soovitab võimalusel Airnb´s oma kodu väljaüürimist igatahes proovida. Lõppude lõpuks pole kaotada suurt midagi.

“Tore moment on ka see, kui jätad kodu üürnike kätte ja lähed ise perega linnast eemale puhkama ning tagasi tulles on jäetud suur šokolaad ja pikk tänukiri – siis mõtled küll, et ma pole ju ise midagi loovutanud, saanud ainult motivatsiooni kodu korras hoida, rahalise preemia ja tagatipuks veel tänusõnad,“ lisas ta lõpetuseks.

Kui soovid rohkem nõuandeid, kuidas lisaraha teenida, säästa ja investeerimisega alustada, siis liitu #Kogumispäeviku grupiga Facebook´is

Kuidas oma koduga lisaraha teenida?


Pindi Kinnisvara: Kinnisvaraindeks lajatas jälle uue rekordi

$
0
0

Pindi KinnisvaraEesti kinnisvarahinnad on jällegi ajaloo kõrgeimad – 17 suurema linna korterite keskmine tehinguhind tõusis novembris 4% võrra ja jäi pidama rekordilisel tasemel 1607 €/m².

Pindi Kinnisvara juhatuse liige Peep Sooman ütles, et hindadest olulisem on aga tehinguaktiivsus. „Tehingute arv püsinud stabiilsena juba mitu aastat ja see on oluline indikaator, et turg toimib omas rütmis,“ lisas ta.

Oktoobris oli korterite keskmist hinda seirav Pindi Indeks korrigeeritud andmetel 1552 €/m². Kui oktoobris tehti indeksilinnades 1446 korteriomandi tehingut, siis novembris oli tehingute arv 1206.

Võrdluseks – 2018. aasta novembris tehti indeksilinnades 1323 korteriomandi tehingut.

Võrreldes varasema hinnatipuga oktoobris 2019 on indeks 4 protsenti kõrgem. Võrreldes viimaste aastate madalaima punktiga juulis 2009. aastal (624,2 €/m²) on Pindi Indeks 157 protsendi võrra kõrgemal.

Pindi Kinnisvara koostatud hinnaindeks võtab arvesse kõigis maakonnakeskustes, lisaks Kohtla-Järve ning Narva linnas tehtud korteriomandite ostu-müügitehingute kaalutud keskmise ruutmeetrihinna. Tegemist on väärtusega, mis hõlmab üle 800 000 elaniku eluaset läbi enam kui kümne aastase ajaloo.

Statistikaamet: Novembris mõjutasid tarbijahinnaindeksit enim toit ja transport

$
0
0

StatistikaametTarbijahinnaindeksi muutus oli novembris võrreldes oktoobriga –0,2% ja võrreldes eelmise aasta novembriga 1,8%, teatab statistikaamet.

Võrreldes 2018. aasta novembriga olid kaubad 1,1% ja teenused 3,1% kallimad. Kaupade ja teenuste administratiivselt reguleeritavad hinnad langesid eelmise aasta novembriga võrreldes 1,9% ja mittereguleeritavad hinnad tõusid 2,9%.

Eelmise aasta novembriga võrreldes mõjutas tarbijahinnaindeksit enim toidu ja mittealkohoolsete jookide hinnatõus. Põhiosa sellest andsid 4,9% kallinenud lihatooted ja 5,6% kallinenud jahutooted. Alkohoolsed joogid olid 7,7% ja diislikütus 2,1% odavamad ning bensiin 0,1% kallim. Toidukaupadest on sama ajaga enim kallinenud riis (16%) ja krõpsud (11%) ning odavnenud kanged piiritusjoogid (11%) ja kartul (13%).

Oktoobriga võrreldes mõjutas tarbijahinnaindeksit kõige rohkem lennukipiletite odavnemine. Novembriks ostetud lennukipiletid olid 26,7% odavamad kui oktoobriks ostetud piletid. Suurema mõjuga oli veel toit: lihatooted kallinesid kuuga 0,9% ja kalatooted 3,6%.

Tarbijahinnaindeksi muutus kaubagrupiti, november 2019
Kaubagrupp November 2018 – november 2019, % Oktoober 2019 – november 2019, %
KOKKU 1,8 -0,2
Toit ja mittealkohoolsed joogid 2,9 0,5
Alkohoolsed joogid ja tubakas -3,0 -0,8
Riietus ja jalatsid 0,6 -0,6
Eluase -0,3 -0,3
Majapidamine 1,5 0,3
Tervishoid 3,1 -0,2
Transport 0,8 -1,8
Side -1,7 -0,1
Vaba aeg 7,3 0,1
Haridus ja lasteasutused 4,4 0,0
Söömine väljaspool kodu, majutus 3,4 -0,3
Mitmesugused kaubad ja teenused 3,1 0,8

Statistikaamet avaldab tarbijahinnaindeksi iga kuu 5. tööpäeval pärast aruandeperioodi lõppu. Statistikatöö „Tarbijahinnaindeks“ avaliku huvi peamine esindaja on rahandusministeerium, kelle tellimusel statistikaamet selle statistikatöö tegemiseks andmeid kogub ja analüüsib.

Detailsemad andmed on avaldatud statistika andmebaasis. Vaata ka tarbijahinnaindeksi kalkulaatorit.


Riigi Kinnisvara: Riigimaja säilitab saarel avalikud teenused

$
0
0

Riigi Kinnisvara / RKASNovembris sai Hiiumaal paika tulevase uue riigimaja asukoht Kärdla praegusel turul, mistõttu küsitlesime selle uudise valguses end varem riigimajade osas skeptikuks nimetanud Hiiumaa vallavanemat Reili Randa, kes nüüd usub, et riigimaja säilitab saarel avalikud teenused ja muudab need rahvale kättesaadavamaks.

Esialgset skepsist põhjustas projekti ebaselgus ja eesmärk, eriti oludes kui aastaid, et mitte öelda kümneid oli riigi töökohtade arv saarel vähenenud. Tänaseks on riigimaja nägemus selgem, esimesed näited riigimajadest ka tööd alustanud.”

Mis seisu on Hiiumaa riigimaja projekt tänaseks jõudnud, mis on järgmised sammud ja millal peaks riigimaja uksed avama?  

Oleme Riigi Kinnisvaraga (RKAS) pidanud sobivaima asukoha leidmiseks sel aastal mitmeid kohtumisi ja jõudnud üksmeelele, et sobivaim koht uuele riigimajale on Hiiu tänav 1a ehk kinnistu, kus praegu asub Kärdla turg. Kinnistu kuulub vallale ja on piisava suurusega (3771 m2), et sinna mahuvad nii riigimaja, seda teenindav ja Kärdla keskust toetav parkimisosa ning turupindadeks vajalik maht.

RKAS soovis vallaga sõlmida ühiste kavatsuste protokolli, mille sisuks on koostöö tegemine kinnistule riigimaja rajamisel. Vallavalitsus küsis volikogult volitust protokolli sõlmimiseks 21. novembri istungil. Ühiste kavatsuste protokolliga võtavad pooled eesmärgiks viia ühiselt läbi arhitektuurivõistlus kinnistule parima paigutuse leidmiseks ja parima arhitektuurse lahenduse saavutamiseks nii riigimajale kui turule. Arhitektuurivõistlus korraldatakse 2020. aastal ning arhitektuurivõistluse korraldamise kulud katab RKAS. Riigimaja peaks valmima hiljemalt 2023. aastal.

Mida võidavad tavalised hiidlase sellest, kui riigimaja lõpuks uksed avab?

Erinevate riigiasutuste ühte majja kolimine muudab hiidlastele kindlasti asjaajamise lihtsamaks ja mugavamaks seeläbi, et kõik riigiteenused saab kätte ühest kohast ehk nn teenusletist. Samuti, kui läbi aastate on riigi töökohtade arv saarel vähenenud, siis loodame, et riigimajade kontseptsiooniga see protsess pidurdub ning erinevad avalikud teenused jäävad kõikides maakondades kättesaadavaks.

Lisaks seni meile teadaolevate plaanide kohaselt planeeritakse uude riigimajja ka tööruum kaugtöökohtade loomiseks. Seega üheks ootuseks toimuva ümberkorraldusega on ka see, et töökohtade arv suureneb ning üha rohkem hiidlasi saab koju naasta.

Konkreetse asukoha kontekstis tooksin välja, et lisaks riigimajale saavad arhitektuurivõistlusega uue nägemuse Kärdla turu kauplemispinnad.

Kui mitmel erineval aadressil ja pinnal tegutsevad täna need erinevad asutused,
kes nüüd ühte riigimajja koonduvad ehk kui palju inimeste jalavaev tõesti väheneb? 

Valdav osa riigiametitest asub endise maavalitsuse hoones, mis on amortiseerunud ning RKASi hinnangul riigimajaks liiga suur. Lisaks asuvad erinevad riigiasutused veel 3-4 aadressil Kärdlas. Riigimajale asukoha leidmisel on RKAS pidanud väga oluliseks just kaugust Kärdla keskusest nii, et liikumine oleks lihtsam nii jala kui kaugemalt ühistranspordi või autoga tulijatele.

Kas asutuste ühte riigimajja koondamine on teie hinnangul paratamatu, kuivõrd ligi 2000 erineva e-teenusega e-riigis on inimestel järjest vähem asutusse asja ja enamus asju saab teha netis?

Usun, et hoolimata e-teenuste arengust ei kao täielikult inimeselt inimesele klienditeenindus, niisamuti ülesanded, mida veel lähitulevikus arvutid ei asenda. Lisaks, nagu varem öeldud, on ootus, et uute tingimuste loomine aitab kaasa riigi töökohtade säilimisele maakondades ja loob eeltingimused riigitöökohtade väljaviimisele pealinnast ning kaugtöökohtade tekkimisele saarel.

Kas teie hinnangul on töötajad valmis töötama kitsamates tingimustes ja vajadusel ka näiteks
tegevuspõhises kontoris, mida praktiseerib järjest enam sotsiaalkindlustusamet, kus inimestel oma
konkreetset töökohta väga ei pruugigi enam olla?      

Sellele küsimusele on üldistatult keeruline vastata, sõltub kindlasti inimestest ja iga kontori tingimustest, mis ei pruugi automaatselt tähendada kitsamaid tingimusi. Igal juhul tähendab see muutust ja uue olukorraga harjumist, mis kõigile siiski ei pruugi sobida.

Te olete varem Hiiu Lehes tunnistanud, et olite kunagi riigimajade suhtes skeptiline, aga nüüd enam mitte. Miks teie seisukoht muutus?

Esialgset skepsist põhjustas projekti ebaselgus ja eesmärk, eriti oludes kui aastaid, et mitte öelda kümneid oli riigi töökohtade arv saarel vähenenud. Tänaseks on riigimaja nägemus selgem, esimesed näited ka tööd alustanud.

Mis ootused, lootused ja hirmud teil on vallavanemana seoses riigimajaga? 

Kuigi kaasaegse büroohoone ning riigi paarimiljonilise investeeringu saarele tulek on tervitatav, on hiidlasena kindlasti oluline küsimus, mis saab täna riigiasutuste kasutuses olevatest hoonetest ning endisest maavalitsuse hoonest. Saarelt vaadatuna on suurim hirm, et hooned jäävad kasutuseta seisma.

Pildil Hiiumaa riigimaja töögrupp: Riigi Kinnisvarast Pertti Neero ja Kärt Vabrit, Hiiumaa vallast Lauri Preimann, Kaire Nõmm, Monika Pihlak, Triin Masing ning volikogust Aivar Viidik.

Pindi Kinnisvara: Millised linnad on läbi teinud suurima hinnatõusu?

$
0
0

Pindi KinnisvaraAasta lõpus on paslik visata taas pilk peale suuremate linnade kinnisvarahindadele. Milline oli aasta suurim tõusja? Millise linna korterite väärtus on kõige rohkem kasvanud peale majandussurutist?

Pindi Kinnisvara juhatuse liige Peep Sooman ütles, et väiksemaid aastaseid tõuse-langusi pole põhjust üle hinnata, sest oma osa mängib keskmise hinna kujunemisel ka tehingute struktuur. „Antud tabel näitab aga ilmekalt, millised linnad on pikas perspektiivis oma väärtust taastanud ja millised on ilmselgelt turul järeljooksiku rollis. Kinnisvarahinnad on lakmuspaberiks terve linna arengule ja konkurentsivõimele,“ selgitas ta.

Sooman märkis, et üheks erandiks nimekirjas on Pärnu, millega liideti vahepeal hulganisti odavama hinnatasemega valdasid, vastasel juhul oleks selle hinnatõus masu põhjaga võrreldes ka mõnevõrra kõrgem olnud.

„Võime ka küsida, kas suurima kasvu teinud Eesti keskel paiknev Paide on siis ka Eesti kinnisvarasektori keskpunkt. Muidugi mitte, kuid tõus indikeerib selgelt, et hoolimata suurest majanduskriisiaegsest hinnalangusest nähakse Paides, nagu ka Rakveres ja mõneski teises väikelinnas, suurt perspektiivi,“ lisas ta.

Hind põhjas €/m² 2018 nov €/m² 2019 nov €/m² Aastane muutus % Tõus alates põhjast %
Paide 113 431 499 15,8 341,6
Rakvere 209 642 801 24,8 283,3
Jõgeva 85 246 293 19,1 244,7
Võru 214 469 665 41,8 210,7
Kuressaare 346 915 1019 11,4 194,5
Tallinn 701 1777 2020 13,7 188,2
Rapla 303 820 832 1,5 174,6
Haapsalu 292 849 786 -7,4 169,2
Viljandi 250 718 601 -16,3 140,4
Tartu 647 1342 1467 9,3 126,7
Valga 63 132 132 0,0 109,5
Pärnu 584 1019 1177 15,5 101,5
Narva 246 415 465 12,0 89,0
Jõhvi 107 207 181 -12,6 69,2
Kohtla-Järve 55 67 80 19,4 45,5
Põlva 254 439 364 -17,1 43,3

Allikas: Pindi Kinnisvara, Maa-amet

Pindi Kinnisvara: Millised linnad on läbi teinud suurima hinnatõusu?

$
0
0

Pindi KinnisvaraAasta lõpus on paslik visata taas pilk peale suuremate linnade kinnisvarahindadele. Milline oli aasta suurim tõusja? Millise linna korterite väärtus on kõige rohkem kasvanud peale majandussurutist?

Pindi Kinnisvara juhatuse liige Peep Sooman ütles, et väiksemaid aastaseid tõuse-langusi pole põhjust üle hinnata, sest oma osa mängib keskmise hinna kujunemisel ka tehingute struktuur. „Antud tabel näitab aga ilmekalt, millised linnad on pikas perspektiivis oma väärtust taastanud ja millised on ilmselgelt turul järeljooksiku rollis. Kinnisvarahinnad on lakmuspaberiks terve linna arengule ja konkurentsivõimele,“ selgitas ta.

Sooman märkis, et üheks erandiks nimekirjas on Pärnu, millega liideti vahepeal hulganisti odavama hinnatasemega valdasid, vastasel juhul oleks selle hinnatõus masu põhjaga võrreldes ka mõnevõrra kõrgem olnud.

„Võime ka küsida, kas suurima kasvu teinud Eesti keskel paiknev Paide on siis ka Eesti kinnisvarasektori keskpunkt. Muidugi mitte, kuid tõus indikeerib selgelt, et hoolimata suurest majanduskriisiaegsest hinnalangusest nähakse Paides, nagu ka Rakveres ja mõneski teises väikelinnas, suurt perspektiivi,“ lisas ta.

Hind põhjas €/m² 2018 nov €/m² 2019 nov €/m² Aastane muutus % Tõus alates põhjast %
Paide 113 431 499 15,8 341,6
Rakvere 209 642 801 24,8 283,3
Jõgeva 85 246 293 19,1 244,7
Võru 214 469 665 41,8 210,7
Kuressaare 346 915 1019 11,4 194,5
Tallinn 701 1777 2020 13,7 188,2
Rapla 303 820 832 1,5 174,6
Haapsalu 292 849 786 -7,4 169,2
Viljandi 250 718 601 -16,3 140,4
Tartu 647 1342 1467 9,3 126,7
Valga 63 132 132 0,0 109,5
Pärnu 584 1019 1177 15,5 101,5
Narva 246 415 465 12,0 89,0
Jõhvi 107 207 181 -12,6 69,2
Kohtla-Järve 55 67 80 19,4 45,5
Põlva 254 439 364 -17,1 43,3

Allikas: Pindi Kinnisvara, Maa-amet

Pindi Kinnisvara: Kuidas vältida kinnisvara eest üle maksmist?

$
0
0

Pindi KinnisvaraKorterite müügipakkumiste ja tegelike tehinguhindade vahe on tihti kümnetes protsentides ning ülearu kõrged müügihinnad võivad kinnisvaraostja segadusse ajada.

Pindi Kinnisvara hindamisteenuse juht Andres Teder ütles, et sõltuvalt linnast võib müügipakkumiste ja tegelike hindade vahe olla paarikümnest mitmesaja protsendini ja kinnisvarasektori suhtes võõras inimene ei pruugigi aru saada, kui palju tegelikult huvipakkuv korter väärt on.

„Reaalsed tehinguhinnad on alati olnud müügipakkumistest madalamad. Inimese loomuses on oma vara väärtustada kõrgemalt, kui seda teevad kõrvalseisjad. Tihti ei arvestata elamispinna amortisatsiooniga, samuti hinnatakse tegelikkusest kõrgemalt juba vananenud küttesüsteeme, lisaks väärtustatakse üle oma kätega tehtut, mis ostja jaoks hoopis lisaremondikulu võib tähendada,“ loetles Teder.

Teder lisas, et vara müüja soovivatel inimestel pole käepärast adekvaatset andmebaasi. „Kasutatakse kinnisvaraportaalide infot, kus juba on paljud pakkumised ülehinnatud ning lisatakse sinna veel otsa oma sentimentaalsusest tulenev lisasumma. Sisuliselt on tegemist lumepalliefektiga, kus igale järgnevale korterile krutitakse veel hinda peale,“ selgitas ta.

„Kuna tehingute andmebaas on kättesaadav vaid litsentseeritud kinnisvarahindajatele, siis ainsaks mõistlikuks lahenduseks ongi tellida konkreetse korteri ostusoovi korral sellele eksperthinnang ehk rahvakeeli hindamisakt. Kes laenuga ostab, peab hinnangu tellima niikuinii, kuid pooled tehingud tehakse turul omavahenditest ja just siin ongi suurem risk vara eest üle maksta,“ ütles Teder.

„Mõni ostja ongi erilise elamispinna eest valmis rohkem maksma, kui on võrreldavate tehingute baasilt tuletatud turuväärtus, kuid seda oleks vähemalt kasulik teada, kas ja kui palju üle makstakse,“ lisas Teder.

Käsiraamat “Kinnisvaraõiguse ABC” 25% soodsam

$
0
0

Kinnisvaraõiguse ABC. Ülevaade kinnisvaravaldkonda reguleerivatest õigusaktidest. Uus ja täiendatud väljaanneTelli käsiraamat “Kinnisvaraõiguse ABCKinnisvarakooli e-poest soodushinnaga!

        • Kasuta Kinnisvarakooli e-poes raamatu tellimisel kupongi
          g3nqh4” ning saa käsiraamat 25% soodsamalt.
        • Pakkumine kehtib kuni  15.12.2019.

Käsiraamat „Kinnisvaraõiguse ABC“ on 2013. aastal välja antud samanimelise raamatu parandatud ja täiendatud trükk. Käsiraamat käsitleb peamisi olulisi õigusakte, mida kinnisvaravaldkonnas tegutsevad inimesed järgima peavad. Käsiraamatu koostaja on pikaajalise kogemusega jurist ja koolitaja Evi Hindpere.

Soodushinnaga käsiraamatu soetamiseks kliki siia.

Lisateave

Margot Toompark
Kinnisvarakool OÜ
+372 525 6655
kool@kinnisvarakool.ee
www.kinnisvarakool.ee

Kinnisvarakool OÜ

Statistikaamet: Majutusettevõtetel läks oktoobris hästi

$
0
0

Eesti StatistikaStatistikaameti andmete kohaselt peatus oktoobris majutusettevõtetes 289 000 turisti, mis oli 5% rohkem kui aasta varem samal kuul. Turistide ööbimiste arv suurenes 7%.

Erinevalt paarist viimasest aastast suurenes välisturistide arv võrreldes eelmise aasta oktoobriga. Majutusettevõtetes peatunutest 60% olid välisturistid, neid oli 173 000 ehk 6% rohkem kui aasta varem. Suurenes Venemaalt ja Soomest, samuti Saksamaalt, Leedust ja Rootsist saabunud turistide arv.

Välisturistid veetsid majutusettevõtetes 346 000 ööd. Kaks kolmandikku tuli Eestisse puhkama, 27% oli tööreisil ja ülejäänud peatusid siin muul põhjusel. Kõige enam ehk 75% välisturistidest ööbis Harju maakonna k.a. Tallinna, 8% Pärnu, 6% Tartu ja 5% Ida-Viru maakonna majutusettevõtetes.

Oktoobris peatus majutusettevõtetes 116 000 Eesti elanikku ehk 5000 siseturisti rohkem kui eelmise aasta samal kuul. Turistid veetsid seal 199 000 ööd ehk nende ööbimiste arv suurenes eelmise aasta oktoobriga võrreldes 4%. Puhkusereisil oli 60% ja tööreisil 27% siseturistidest. Siseturistidest 28% peatus Harju, 14% Pärnu, 15% Tartu ja 11% Ida-Viru maakonnas.

Külastajate käsutuses oli oktoobris 1032 majutusettevõtet 21 000 toa ja 49 000 voodikohaga. Tubadest oli täidetud 47% ja voodikohtadest 36%. Keskmiselt maksis ööpäev majutusettevõttes 38 eurot ehk sama palju kui eelmise aasta oktoobris. Harju maakonnas maksis ööpäev keskmiselt 43, Tartu maakonnas 39, Pärnu maakonnas 31 ja Ida-Viru maakonnas 32 eurot.

Majutamine piirkonniti, oktoober 2019
Majutamine Kokku Põhja-Eesti Kirde-Eesti Kesk-Eesti Lääne-Eesti Lõuna-Eesti
Majutusettevõtted 1 032 227 55 106 326 318
Toad 21 032 9 304 1 278 1 429 4 861 4 160
Voodikohad 48 631 20 383 2 952 3 970 11 281 10 045
Tubade täitumus, % 47 58 53 27 41 34
Voodikohtade täitumus, % 36 47 44 19 31 25
Majutatud 288 742 161 616 21 171 12 634 47 941 45 380
Ööbimised 545 030 295 803 39 807 23 808 108 137 77 475
siseturistid 198 889 53 546 22 899 17 170 52 495 52 779
välisturistid 346 141 242 257 16 908 6 638 55 642 24 696
Ööpäeva keskmine maksumus, eurot 38 43 32 31 30 34

Statistika alus on küsimustik „Majutustegevus“, mille esitamise tähtaeg oli 10. novembril 2019. Statistikaamet avaldas majutustegevuse kuu kokkuvõtte 20 tööpäevaga. Statistikatöö „Majutustegevus“ avaliku huvi peamine esindaja on majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, kelle tellimusel statistikaamet selle statistikatöö tegemiseks andmeid kogub ja analüüsib.

EfTEN Real Estate Fund III: Aktsia puhasväärtus seisuga 30.11.2019

$
0
0

EfTEN Real Estate FundEfTEN Real Estate Fund III AS aktsia puhasväärtus (NAV) seisuga 30.11.2019 oli 16,48 eurot. NAV suurenes novembris 0,7%. EPRA aktsia puhasväärtus (raamatupidamislik puhasväärtus ilma edasilükkunud tulumaksukohustust ja intressiderivatiivide õiglast väärtust arvestamata) oli 30.11.2019 seisuga 17,52 eurot. EPRA NAV suurenes novembri jooksul samuti 0,7%.

EfTEN Real Estate Fund III AS teenis novembris 783 tuhat eurot müügitulu, mis on kuu varasemaga võrreldes 2 tuhat eurot rohkem. Fondi EBITDA oli novembris 648 tuhat eurot (oktoobris 590 tuhat eurot). Fondi EBITDA oli novembris kõrgem seoses Ulonu büroohoone üürniku ennetähtaegse lepingu lõpetamise kahjuhüvitisega.

Fondi puhaskasum on 2019. aasta novembris 512 tuhat eurot (oktoobris: 497 tuhat eurot).

Bilansipäevajärgselt, alates 01.12.2019, alustab Hortes Tähesaju üürnik Hortes AS lepingujärgse üüri tasumisega, mis suurendab fondi igakuist konsolideeritud üüritulu 38 tuhande euro võrra kuus.

Selle aasta 11 kuu jooksul on EfTEN Real Estate Fund III AS teeninud 8,6 miljonit eurot müügitulu (9% ja 0,7 miljonit eurot rohkem kui eelmisel aastal samal perioodil). Fondi EBITDA on selle aasta 11 kuu jooksul kokku 6,8 miljonit eurot (10% ja 0,6 miljonit eurot rohkem kui eelmisel aastal samal perioodil).

Lähtudes fondi dividendipoliitikast, mis näeb ette, et vabast rahavoost tasutakse minimaalselt 80% aktsionäridele dividendideks, saaks fond 2019. aasta 11 kuu kasumilt maksta dividende kokku 2,4 miljonit eurot (56 senti aktsia kohta).

EfTEN Real Estate Fund III AS-i kontodel on novembri lõpu seisuga 14 miljonit eurot investeerimata omakapitali. Investeerimiseks sobilike projektide leidmine on fondi juhtkonna esimene prioriteet.

EfTEN Real Estate Fund III AS-i konsolideeritud varade maht oli 30.11.2019 seisuga 130,931 miljonit eurot (31.12.2018: 108,5 miljonit eurot) ning omakapital 69,57 miljonit eurot (31.12.2018: 50,5 miljonit eurot).


Statistika: keskmine eluasemelaenu jääk kasvas aastaga 3,8%

$
0
0

Tõnu Toompark2019 III kvartali lõpu seisuga oli Eesti Panga andmetel Eestis välja antud 184 455 eluasemelaenu. Eluasemelaenude jäägi 7,97 miljardit eurot juures teeb see keskmiseks eluasemelaenu jäägiks 43 207 eurot.

Eluasemelaenude arv on kasvanud, kuid mitte väga tempokalt. Aastataguse ajaga võrreldes on teenindamisel olevate eluasemelaenude arv suurenenud 5500 laenu võrra ehk laenude arv kasvas 3,1%.

Eluasemelaenude jäägi aastane kasvutempo on olnud märksa kiirem. Aastataguse ajaga võrreldes kasvas eluasemelaenude jääk 520 miljoni euro ehk 7,0% võrra.

Selle tulemusena on keskmine eluasemelaenu jääk kasvanud aastaga 1574 eurot ehk keskmise kuupalga suurusjärgu võrra. Protsentuaalselt on keskmine laenujääk kasvanud aastafa 3,8%.

Keskmine laenujäägi kasv 3,8% jääb oluliselt alla keskmise palga kasvule, mis on viimastel aastatel olnud valdavalt 5-8%. Seega ei peaks laenukoormuse suurenemise pärast muret tundma. Vähemalt nii kaua, kuniks tööjõuturul asjad töötajate ja palgasaajate jaoks soodsas suunas liiguvad.

 

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@toompark.ee (Tõnu Toompark).

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Omanike Keskliit / EOKL

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

“Korteriühistu juhtimise õiguslikud alused” toimub Kinnisvarakoolis 29/01/2020

$
0
0

10/06/2019 toimub Kinnisvarakoolis koolitus “Korteriühistu juhtimise õiguslikud alused“. Koolitusel antakse  ülevaade korteriühistu juhatuse õigustest ja kohustustest korteriühistu juhtimisel,  vastavalt kehtivatele õigusaktidele ja kohtupraktikale.Evi Hindpere

Koolitus Korteriühistu juhtimise õiguslikud alused on suunatud:

  • korteriühistu juhatuse liikmetele, kes tegelevad igapäevaselt korteriühistu juhtimisega;
  • korteriühistu revisjonikomisjoni liikmetele, kelle ülesandeks on kontrollida korteriühistu juhatuse tööd;
  • kõigile korteriomanikele, kes elavad või omavad korterit kortermajas ja soovivad teada oma õigusi ja kohustusi.

Koolitus „Korteriühistu juhtimise õiguslikud alused“ annab Sulle:

  • ülevaate korteriühistu juhtimise õiguslikest alustest;
  • võimaluse saada teadmisi korteriomanike õigustest ja kohustustest;
  • praktilisi nõuandeid korteriühistu juhtimisel ja muudatuste elluviimisel.

Koolitus “Korteriühistu juhtimise õiguslikud alused” toimub 29/01/2020 kell 17.00-20.15. Lektor on Raid & Ko OÜ jurist Evi Hindpere.

Lisateave ja registreerumine

Registreeru koolitusele: +372 525 6655, kool@kinnisvarakool.ee või kodulehel.

Margot Toompark
Kinnisvarakool OÜ
Koolituste müük ja korraldus
+372 525 6655
kool@kinnisvarakool.ee
www.kinnisvarakool.ee

Kinnisvarakool OÜ

Swedbank: In the third quarter of 2019, the housing affordability index (HAI) increased in Vilnius, but decreased in Tallinn and Riga

$
0
0
  • SwedbankIn Tallinn, the HAI plunged by 5.7 points in the third quarter of 2019, compared with the third quarter of 2018, and ended at 148.5, as net wage growth was slightly slower than an increase in apartment prices and interest rates.
  • In Riga, the HAI lost 8.1 points to 179.6, compared with the same period last year, as faster apartment price growth and rising interest rates outweighed robust net wage growth. For new-project and renovated apartments, the HAI dived by 16 points, falling to 122.1 due to an acceleration of apartment price growth.
  • In Vilnius, the HAI increased by 7.3 points to 141.6 in the third quarter of 2019 compared with a year ago. Strong net wage growth improved housing affordability despite both a growth in apartment prices and a pickup in interest rates.

The housing affordability index (HAI) is calculated for a family whose income is equal to 1.5 of average net wages with an average-sized apartment of 55 square meters. The HAI is 100 when households use 30% of their net wages for mortgage costs. When the HAI is at least 100, households can afford their housing, according to the established norm. The higher the index, the greater the affordability.

Käsiraamat “Kinnisvaraõiguse ABC” 25% soodsam

$
0
0

Kinnisvaraõiguse ABC. Ülevaade kinnisvaravaldkonda reguleerivatest õigusaktidest. Uus ja täiendatud väljaanneTelli käsiraamat “Kinnisvaraõiguse ABCKinnisvarakooli e-poest soodushinnaga!

        • Kasuta Kinnisvarakooli e-poes raamatu tellimisel kupongi
          g3nqh4” ning saa käsiraamat 25% soodsamalt.
        • Pakkumine kehtib kuni  15.12.2019.

Käsiraamat „Kinnisvaraõiguse ABC“ on 2013. aastal välja antud samanimelise raamatu parandatud ja täiendatud trükk. Käsiraamat käsitleb peamisi olulisi õigusakte, mida kinnisvaravaldkonnas tegutsevad inimesed järgima peavad. Käsiraamatu koostaja on pikaajalise kogemusega jurist ja koolitaja Evi Hindpere.

Soodushinnaga käsiraamatu soetamiseks kliki siia.

Lisateave

Margot Toompark
Kinnisvarakool OÜ
+372 525 6655
kool@kinnisvarakool.ee
www.kinnisvarakool.ee

Kinnisvarakool OÜ

Patarei vangla eksvalvur Sõõrumaa: Kinnisvara arendamine peab olema looming

$
0
0

Tallinn“1979-80 olin Rotermannis spordimetoodik ja praegu tundub, et liigun neid radu pidi, mida mööda olen juba varem käinud – 30-40 aastat tagasi.” Nõnda räägib Rotermanni ajaloolise kvartali üles ehitanud ettevõtja Urmas Sõõrumaa, kes oli 1982. a teeninud Patarei vanglas valvurina ja nüüd selle massiivse hoonekompleksi ära ostis.

Igast otsast juba nõukogude ajal lagunenud ja kõikjalt tükikesi poetav Patarei paistab silma sama seiklusrikka elu- või ajalooga, kui on olnud enamikel seal kinni istunud kriminaalidel. Nüüd on imposantsel ajaloolisel rajatisel lõpuks lootus jõuda rahusadamasse.

Mitmed endised või praegused riigiametnikud või ärimehed märgivad nagu ühest suust, et põhjus, miks märkimisväärne hoonekompleks veerand sajandit peremeest pidi ootama, seisnes kõikvõimalikes poliitilistes või ärilistes intriigides. Vaevalt saadi ühed plaanid maha panna, kui vahetus valitsus ning joonistusid uued jõuvektorid nii ettevõtjate kui ka poliitikute ringkondades. Kui näiteks enne tahtis mõni valitsus Patareid müüa, siis oponendid kuulutasid selle hinnalise objekti avalikkusele sulgemiseks. Kui aga võeti suund maksumaksja rahast ülalpidamisele, kuulutas mõni teine valitsus selle jällegi kuritegelikuks raiskamiseks.

Nüüd, pärast pikka ja aastaid tulemusteta investoriotsimist otsustas Urmas Sõõrumaa Patarei näol ühe sisseostu sooritada. Tema U.S. Invest lõi ettevõtte Nikolai Esimene OÜ ja esitas Riigi Kinnisvarale pakkumise. Tsaar Nikolai I ajal rajatud merekindluse alghind oli 4,5 mln eurot. Sõõrumaa pakkus pisut üle, ehkki ilmselt ei paistnud ühtegi konkurenti isegi silmapiiril.

Algse rehkenduse järgi neelab Patarei 100 mln euro ringis ja Sõõrumaa loodab leida kaasinvestoreid. Sinna on võimalik ehitada – mõistagi muinsuskaitsega kooskõlas – hotell, kohvikuid, büroosid, kortereid. Lähiajaloo muuseumgi leiab seal oma koha. Niinimetatud mänguruumi leidub Patarei mornis, umbes kolme meetri paksuste seintega kompleksis kokku umbes 40 000 ruutmeetri jagu. Kõik tuleb valmis ehitada kuue aasta jooksul. Kui see ei õnnestu, tekib riigil umbes poole miljoni eest tagasiostuõigus ja investeeringuid hüvitama ei pea.

 Juba broneeritakse kambreid

Sõõrumaa räägib, et kaasinvestoriks pakkujaid leidub juba praegu. “Kes on endale juba kambri 61 broneerinud, kes kambri 19,” muigab ta. “Pikka aega kinni istunud inimesed võib-olla naljatavad omavahel nii.”

Miks mitte. Kui Patareis kas või kunagises vangla majandusplokis kaks kõrvuti asetsevat ruumi omavahel ühendada, tekiks enam kui sajaruutmeetrine võlvlagedega korter. Mõni kunagine “autoriteet”, kes vanglanaril pikutanud, ent hiljem valgekraestunud, saaks suurepärase võimaluse ilmselt Tallinna kõige kallima ruutmeetrihinnaga korteris või büroos mälestusi kirja panna. Seni veel trellitatud akendest avaneb hunnitu vaade merest tõusvale päikesele. Praegu pudeneb Patareis vaid krohv ja koorub värv. Hallitab uuesti isegi see üks ruum kunagises vangla majandusplokis, mille Patareis seni tegutsenud muuseumi juhataja Andrus Villem lasi üritusteks ära remontida.
Sõõrumaa ise toonitab Patareist rääkides, et kompleks taastatakse kunagise merekindluse eeskujul. Aastatel 1918-2002 tegutsenud keskvangla leiab meenutamist pigem muuseumiosas.

Patarei vangla on Sõõrumaale juba varasemast elust üsnagi tuttav

“Mina käisin seal 1982, kui olin sõjaväes vangivalvur-operaator,” meenutab Sõõrumaa nostalgiatooniga hääles. “Olin mitmete kohtade peal ja sealhulgas Patareis. Teenisin sisevägede väeosas – spordiroodus – seoses karatega, aga kuna karate keelati N Liidus 1982. aastast ära, siis pandi meid “posti peale” (vanglavalvuritena) ka käima.  Ega Patareid valvates intsidente mul polnud, vaatasin valvepuldis tulesid, et kuidas signalisatsioonid ja häiresüsteemid toimivad. Tol ajal ju kaameraid veel eriti ei kasutatud. 1979-80 olin Rotermannis spordimetoodik ja tundub, et liigun neid radu mööda, mida mööda olen varem juba käinud 30-40 aastat tagasi.”

Patarei muuseumi juhataja Andrus Villem räägib, et tegi Sõõrumaaga Patarei renoveerimisest juttu umbes 12 aastat tagasi. Ent tol ajal oli ettevõtjal parasjagu käsil Rotermanni kvartal.

“See oli viimase kolme kuu idee,” räägib Sõõrumaa Patarei ostmisest. “Kuulutus oli juba väljas. Me vaatasime ja hakkasime arvutama. Kuna oluliselt on täienenud meeskond, kes mul kinnisvara eest hoolt kannab, siis mõtlesime, et miks ka mitte. Ma ei ole ühtegi lihtsat asja teinud. Minu töö on looming. Kinnisvaraarendus peab olema samamoodi looming. Sa teed, sa saad loomingu kaudu inimestega rääkida, ja loodetavasti kõneldakse sinu loodust ka pärast sind. Ja teine märksõna on seotud vanade asja renoveerimisega: tuleb anda neile uus tähendus.”

Sõõrumaa lisab, et Patarei  on võimalus teha midagi, mida üldjoontes ei tehta. Aasiva küsimuse peale, kas Patareist saab siis nüüd ausammas iseendale, Sõõrumaa vaid muigab: “Mul on ausambaid küllalt, ma ei pea neid endale koguma. Neid pole mulle vaja.”

Kõige jaoks on aeg

Miks hoone ikkagi veerand sajandit peremeest pidi ootama?

“Osalt põhjustel, millest me siin ilmas ei kipu aru saama,” mõtiskleb Sõõrumaa. “Mõned asjad toimivad, mõned mitte. Nimetagem neid spirituaalseteks põhjusteks, mille olemasolu me ei pruugi tunnistada, aga las igaüks arvab ise. Ja teine põhjus on muinsuskaitsest tulenevad ranged nõuded.”

Tegelikult on Patarei olnud linnahall number kaks. Mõlemad laguehitised on aastakümneid meie mereväravat “kaunistanud”.

“Mina ise tahtsin linnahalli ära osta ja korda teha 2003-2004,” räägib Sõõrumaa. “See oli pandud müüki 150 mln Eesti krooniga Ja siis suured kadetsejad ei jõudnud ära kadetseda, kuidas nii odavalt saab Sõõrumaale kinkida. Aga võtke nüüd seda olukorda versus tänapäev. Isegi kui maksaksite linnahalli eest 30 mln eurot peale, siis seda kinki ikkagi keegi ei tahaks. Mõned asjad lihtsalt seisavad, ja seisavad selle taga, ehk et omanik lihtsalt on selline, nagu ta on.”

Patareis eeluurimisvangla sulgemise vajadus oli selge juba nõukogude võimule. Tegudeni enne NSV Liidu lagunemist siiski ei jõutud ning Eesti Vabariik oli sunnitud hallitavat ja nii personalile kui ka eeluurimisalustele terviseohtlikult külma ja niisket vanglat edasi pidama. Isegi kui toonastel vabariigi valitsustel peitunuks kusagil peidetud rahavaru, olnuks 1990ndate keskpaiga lausvaesuse taustal raha kulutamine “vangide poputamiseks” ääretult ebapopulaarne.

Ajakirjanik Ita Serman kirjutas juba 1994. a Õhtulehes Patareist kui potentsiaalsest hotellist. Vaevalt osati aga toona arvata, et mingi konkreetse lahenduseni ehk kindla arendaja leidmiseni kulub sellest artiklist veel ei rohkem ega vähem kui 25 aastat.

Tõsi – vähemalt üritati valitsustes leida keskteed, et vaene vabariik ei peaks palju raha ohverdama, aga me saaksime ikkagi uued vanglad.
Tallinna keskvangla ehk Patarei hoonete äriprojekti konkursil tunnistas täitevamet 1996. a edukaks kinnisvarabüroo AS Laansoo Kinnisvara pakkumuse, kelle ülesandeks oli leida investor. Kavas oli vanad hooned maha müüa, sinna hotell ehitada ja saadud raha eest rajada maakondadesse kolm kokku 1500 kohaga vanglat. Riigi esindajana rügas selle projekti kallal toonane verisulis ametnik, justiitsministeeriumi asekantsler Juhan Parts.

Patarei ümber hiljem aastaid valitsenud vaikelu ja huvipuuduse taustal tundub uskumatuna, aga konkursil Laansoole kaotanud ettevõte Merin püüdis veel tagantjärelegi kõike teha, et Patarei siiski endale vallutada.  Täitevameti kinnisvaraprojekti, nagu seda meedias nimetati, ootas siiski häving. Patarei müügist saaduks praeguses vääringus umbes 16 mln eurot. Raha odavnemist arvestades praeguse kursi järgi märksa suurema summagi. Ainult et uued vanglad, kokku 1500 kohta, läinuksid ikkagi maksma kordades rohkem.

Patareisse investeerida soovinud Soome investor soovis vastutasuks maa-alasid Patarei ümbruses, kuid neid ei tahetud anda ja sinnapaika palju aega ja higi kulutanud konkurss jäigi. Loomulikult piirasid vanglast kaasaegse hotell-ärikeskuse rajamist igasugused muinsusreeglid.
“Võib-olla tulid siin mängu mingid poliitilised momendid, või kadedus,” hindab arhitekt Enn Laansoo tagantjärele, miks Patarei nii kaua oma peremeest ootas. “Igasugused võitlevad huvid tuli mängu. Kaadritagused niiditõmbajad – võib jah ka nii öelda.”

Kunstnikele ei sobinud

Hotelli, ärikeskuse ja sadama arendusetapist lohistas riigivõim igasuguseid aegu näinud kolossi uude: kunstiakadeemia omasse. See oli millenniumivahetuse paiku, kui Siim Kallase valitsuses täitis kultuuriministri ülesandeid akadeemiaga tihedalt seotud Signe Kivi. Patareis endas jätkus veel viimaseid aastaid monotoonne elu: ühed arreteeritud toodi eeluurimisele, ning need, kes kohtuotsuse saanud, toonastesse nn kolooniatesse karistust kandma. Alaliste elanike sektori moodustasid vaid eluaegsed vangid. 2005. aastaks olid viimased vanglaüksused Patareist “evakueeritud”.

“See ei olnud üldse hea idee,” on kunstiakadeemia rektor Mart Kalm veel nüüdki rõõmus, et tudengite kolimine kunagiste vanglamüüride vahele aset ei leidnud. “Muidu oleks kogu kunstiõppele kuluv raha pidanud minema maja ülalpidamiseks ja õppejõudude palkadeks poleks midagi alles jäänud.”

Kalm räägib veel, et kunstiakadeemia vajab valgust, aga muinsuskaitse keelanuks avasid suuremaks raiuda. Kuigi palju räägiti juba toona hoone halvast aurast, ei saa neid jutte Kalmu arvates tõsiselt võtta. Põhiprobleem, et paksude seinte hüdroisolatsiooni ja ventilatsioonita endise kindluse kujundamine õppehooneks tähendanuks, et tudengid ja õppejõud oleks piltlikult öeldes ohverdatud. Nendele enam raha ei jagunuks.

Kunstiakadeemia projektile tõmbas 2003-2004. a piduri Res Publica peaministri Juhan Partsi valitsus.

Ilmselt oli Partsil meeles, kuidas ta kümmekond aastat varem oli pidanud Patareile justiitsministeeriumi ametnikuna investorit otsima, ja ta jätkas sama suunda. Vahepeal oli Res Publicaga seotud olnud ettevõtja, Tallinna linnapea ametit pidanud  Tõnis Palts paisanud lendu veel mõtte Patareist kui Põhjamaade kasiinokeskusest. Igal juhul oli valitsus võtnud otsuse see kulukas objekt maksumaksja kaelast ära saada. See suund jätkus tänase päevani, kuni Sõõrumaa leidmiseni välja.

2008. ja 2009. a enampakkumised olid siiski kolinal läbi kukkunud. Järjekordne katse Patareid müüa – kolme mln eurose alghinnaga – läks nurja juunis 2012,  kuigi huviliste ring oli seekord lai. Kuigi iseenesest ei nõutud muinsuskaitse osas midagi ülemäärast, polnud võimalike investorite arvates seegi talutav. Eesti sõjamuuseum oli 2011. a välja pakkunud, et Patareist võiks kujundada niinimetatud supermuuseumi, kuhu kokku koguda paljud pinnanappuses vaevlevad väiksemad lähiajaloo teemalised muuseumid. Seegi jäi vaid jutuks, kuigi ajaloolaste ringkondade entusiastid projekti kallal vaeva nägid. Vahepeal levisid kuulujutud seintes peituvatest kurjadest bakteritest, sh tuberkuloosist, ent bakterioloogid naeravad sellised hirmud välja.

Kuni investorit otsiti, tegutses Patareis Andrus Villemi juhtimisel muuseum. Ainuüksi filmivõtteid on seal tehtud enam kui 30 filmi tarbeks.

Kortereid ei kogu

Hoonekompleksi lagunemine oli aga jõudnud kriitilise piirini. Sügistormid lennutasid katuseplekki. Vanglas ekskursioone juhtiv Andrus Villem pidi tihti koristama vihma läbi laskvast laest varisevaid krohvihunnikuid. Kõige tipuks valis Euroopat ühendav muinsuskaitseorganisatsioon Europa Nostra Patarei kompleksi Euroopa seitsme kõige ohustatuma kultuurimälestise hulka. Seega tuli Sõõrumaa pakkumine üsna viimasel minutil, sest pudeneva krohvi järel hakkavad järgmisena varisema tellisseinad.

Kas mängisid Sõõrumaale ehk olulist rolli muu hulgas hunnitud merevaated, mis Patarei akendest Tallinna lahele avanevad? Kuigi Tallinn on merelinn, kujutab Patarei endast süngetest kambritest avanevate vaadete osas midagi väga erilist. Ettevõtja ise ütleb, et teda paelus ennekõike suur väljakutse: “Ma olen suurema osa oma elust elanud mere ääres, ja kellele meist merevaade ei meeldiks. Tegelikult ei ole mul merega väga suurt kontakti – ei ole ma jahisadama- ega jahimees.”

Iseendale tulevases renoveeritud merekindluses korteri soetamise üle soovib ta veel järele mõelda: “Üldiselt ma kortereid ei korja. Aga kui tunnen, et mulle seal sobib või keegi minu lastest end seal hästi tunneb, siis miks mitte.”

Patarei lagunemine: katuseplekk lendab ja krohvi sajab

“Katuseplekki sajab alla iga tormiga,” räägib Patarei muuseumi juhataja Andrus Villem, kelle sõnul on hoone  jõudmas kriitilisse staadiumi, kus katusest läbi sadav vihm kohati juba tellisseinu lagundab.

Andrus Villem on ilmselt üks väheseid inimesi, kes endises sünges keskvanglas ehk Patareis iga nurgatagust tunneb. Mõneti on isegi kahju, et Patarei senisel laguneval, pudeneval ja roostetaval moel kujul lakkab olemast. Tänapäevasele heaoluühiskonna inimesele mõjuks üsnagi silmi avavalt ekskursioon kunagistesse vanglaoludesse, kus ühte 16 kohaga kambrisse topiti ruumipuudusel kaks korda rohkem inimesi – nagu Tallinna kilusid karpi. Samas on loomulikult selge, et taoline massiivne laguehitis ei saa Tallinna mereväravat enam kauem “kaunistada”.

Andrus Villem näitab muuhulgas sõjaeelse Eesti Vabariigi aegset poomiskambrit, millel auk põrandas.

“Surmanuhtluse täideviimiseks oli tol ajal eraldi protseduur,” seletab ta. “Surmamõistetu toodi siia ja jäeti üksi. Ruumis oli laud, laual sigaretid, konjak ja väike pudel kaaliumtsüaniidiga. Surmamõistetul oli võimalus ise mürk sisse võtta. Kui ta aga paarikümne minuti pärast ikka rahulikult laua ääres istus, pandi silmus kaela ja poodi üles.” Nõukogude ajal viidi Patareis surmaotsuseid täide mahalaskmisega – seda umbes 1960ndateni, mil kõrgemat määra asuti täitma Leningradis ja surmamõistetute tiiba Patareis hakati seejärel kutsuma ka Leningradiks. Viimane surmamõistetu – mitu inimest tapnud Rein Oruste – hukati Patareis siiski veel vahetult enne taasiseseisvumist ehk 1991. a.

Praegu on Patarei veel täis ajaloolisi esemeid, mida tasuks alles hoida: vanad narid, vangide sööginõud, haiglatiiva sisustus, kõikvõimalikud olmeesemed. Vangla raamatukogu on huvilised  juba tühjaks tassinud, sest vanglatempliga teostel on bibliofiilne väärtus.

Patareis peeti Nõukogude ajal umbes paari tuhandet eeluurimisalust. Võrdluseks, et 1945. a “tipptunnil” võis neid seal olla 3500-4000.
1918. aastast saadik vanglana tegutsenud Patarei lõpetas oma ametliku tegevuse keskvanglana pidulikult 27. detsembril 2002, kui Tartus oli valminud uus vangla. Patarei kompleksi alguseks saab pidada aastat 1827, mil Venemaa imperaator Nikolai I kinnitas Tallinna sõjasadama kindlustamise projekti. Juba ehitamise ajal oli see ehitus aga sõjalises mõttes vananenud, sest suurtükiväe tulejõud oli niivõrd kiiresti arenenud, et muutis sellised kivikolossid mõttetuks.

1858. a kustutati Patarei merekindluste nimekirjast ja võeti kasutusele kasarmuna, kuni Eesti Vabariik 1918. a talle uue rakenduse leidis.

Peeter Järvelaid: investor, keda tunneme, on parem kui võõras

“Kui Patareisse investeeriks keegi täiesti võõras, siis oleks risk, et ta ei pruugiks tajuda kohalikku kultuuritausta, aga Sõõrumaa puhul on ju Rotermanni meil näitena ees,” ütles Põhja-Tallinna vanem Peeter Järvelaid.

Ta lisas, et kuigi Patareile tuleb ettevõtjal ikkagi läheneda äriloogika seisukohalt, suudab Urmas Sõõrumaa väga suure tõenäosusega ühendada äriga respekti ajaloo- ja kultuurimälestise suhtes. “Oluline, et Patareiga seoses leevenduks vanglaga kaasas käinud miinusmärgilisus, samas aga ka see, et selle hoone kaudu näidataks edaspidigi Eesti lähiajalugu,” leidis Järvelaid.

Patarei kompleksi idapoolsesse ossa on kavandatud Mälu Instituudi toel muuseum, kus säilitatakse autentsed vangikongid, mahalaskmisruum, koridorid, vangla hoov koos vangide jalutusruumidega ja palju muud vaatamisväärset. Riigi poolt on projekti partner justiitsministeerium.

Viewing all 13449 articles
Browse latest View live